پنجره های عایق حرارتی

windowdoubleglazed
متاسفانه در کشورهای در حال توسعه و ازجمله کشور ما مصرف انرژی به صورت سرانه بسیار بالا است و بر خلاف انتظار بخش عمده ای از این مصرف بالای انرژی در بخش خانگی ، خدمات وتجاری است. پنجره های عایق حرارتی به پنجره‌هایی گفته می‌شود که معمولاً با نام پنجره دو جداره یا شیشه دو جداره یا پنجره سه جداره شناخته می‌شوند. این پنجره‌ها از نظر انتقال حرارت نسبت به نمونه‌های سنتی (پنجره‌های فلزی) عایق‌تر هستند. پنجره‌های عایق دو یا سه قاب شیشه‌ای هستند که بوسیله هوا یا دیگر گازها برای کاهش انتقال حرارت جدا شده‌اند.
محدودیت منابع انرژی مخصوصا منابع سوختهای فسیلی و نگرانی های موجود در توقف رشد صنعتی به علت گرانی سوختهای فسیلی و پایان پذیری آنها، کشورها را برآن داشته است تا روی دیگر منابع انرژی به خصوص انرژیهای تجدید پذیر، انرژی خورشیدی، باد، زمین گرمایی و امواج دریاها و اقیانوسها تحقیق و مطالعه شود واز سوی دیگر بهینه و بجا و درست مصرف کردن سوختهای فسیلی در دستور کارجدی اغلب کشورها قرارگیرد. در این مقاله تلاش گردیده که به بخش دوم یعنی بهینه سازی مصرف سوخت درساختمان های مسکونی و تجاری پرداخته شود.
بر اساس آمار، یکی از مهم ترین مصارف انرژی در بخش ساختمان در کشور ما مطبوع سازی محیط کار یا سکونت است. به صورتی که 40 درصد سرانه سوخت در بخش خانگی و تجاری مصرف شده و از این بخش نیز بیش از 50 درصد به مطبوع سازی دمای محیط اختصاص دارد. در این مقاله یک واحد مسکونی با مشخصات داده شده از نظر افت حرارتی از ساختمان به بیرون درشرایط زمستان در حالت واقعی و زمانی که دیوارها عایق بندی شده و پنجره ها دو جداره شوند با هم مقایسه شده است.

 
واحد مسکونی که کلیه محاسبات حرارتی در مورد آن انجام می گیرد دارای خصوصیات زیر می باشد:
    یک واحد آپارتمان مسکونی که در طبقه چهارم قرار دارد.
    ارتفاع کف تا سطح زمین 10/6m
    ارتفاع کف تا سقف 2/70m
    ضخامت کف و سقف حدود 30cm
    در مورد جدارها , سقف از بیشترین سهم در انتقال حرارت برخوردار است. بعد از سقف دیوارها در مرتبه بعدی قرار می گیرد.
    مجموع حرارت انتقالی از دیوارها بیش از نیمی از حرارت کل را تشکیل می دهد.
    مجموع حرارت انتقال کلی از دیوارها و سقف حدود 75 درصد از حرارت اتلافی را تشکیل می دهد.
    با استفاده از عایق پشم شیشه (3cm) و پنجره دوجداره، 49 درصد کاهش اتلاف حرارتی دیده می شود.
    سقف نسبت به مساحت اشغالی انتقال حرارت کمتری نسبت به سایر جدارها دارد , علت این امر را می توان در وجود لایه های بیشتر سقف نسبت به سایر جدارها دانست،به خصوص وجود قیر و آسفالت در سقف به عنوان یک عایق حرارتی عمل کرده و در کاهش میزان انتقال حرارت از سقف نقش مهمی را داراست.
    پنجره ها به نسبت مساحت خود از اتلاف حرارتی بالایی برخوردارند بطوریکه حدود سه برابر سهم خود از سطح اشغالی, در انتقال حرارت آپارتمان نقش دارد و این خودنشان دهنده نقش مهم پنجره ها در اتلاف حرارتی منازل می باشد. منازلی که ازپنجره های بیشتری در سازه ساختمان خود استفاده می کنند از تلفات حرارتی بالایی برخوردارند و نیازمند به استفاده از پنجره هایی با کارایی حرارتی بالا می باشند تا از اتلاف حرارتی آنها کاسته شود.

 


X