پنجره دو سه جداره سنتی

windowdoubleglazed
پنجره دو سه جداره سنتی جایگاه و نقش مهمی را در معماری ایرانی داشته است.این پنجره ها دارای عایق بندی و طول عمر بالایی هستند.  پنجره دو سه جداره سنتی بدلیل دارا بودن خصایصی پیچیده و کارکردهای متنوع یکی از عناصر مهم معماری در ایران محسوب می شوند. https://upvc.pro/پنجره دو سه جداره سنتی جایگاه و نقش مهمی را در معماری ایرانی داشته است.این پنجره ها دارای عایق بندی و طول عمر بالایی هستند.  پنجره دو سه جداره سنتی بدلیل دارا بودن خصایصی پیچیده و کارکردهای متنوع یکی از عناصر مهم معماری در ایران محسوب می شوند. https://upvc.pro/
پنجره های ارسی در معماری ایرانی جایگاه ویژه ای داشته وهمیشه برای طبقات مختلف جامعه متفاوت بوده است وجز سران وحاکمان کمتر کسی می توانستند از این نوع پنجره در منزل یا عمارت خود استفاده کنند وخود کسانی که از این پنجره استفاده می کردند نیز بنا به موقعیت اجتماعی شان در میان جامعه از پنجره دو سه جداره سنتی متفاوت بهره می بردند. در این تحقیق با بررسی ومعرفی ارسی از نگاه جهانگردان وهمچنین کاربرد و جایگاه ا پنجره دو سه جداره سنتی  واجزاء تشکیل دهنده آن ودلایل استفاده از پنجره های ارسی ،به این نتیجه می رسیم که اهمیت ان نه تنها در عملکرد بلکه در فرم ،رنگ ونقش های به کاررفته در پنجره می باشد.همچنین خواص انتقال نور از پشت شیشه های رنگی به فضای درونخود بر اهمیت موضوع می افزاید. در این مقاله به معرفی پنجره دو سه جداره سنتی و تاریخچه آن و بررسی ویژگی ها وکارکرد های آن در معماری ایران پرداخته می شود. https://upvc.pro/همواره هدف بر این بوده است که پنجره به عنوان جزئی از بنا با تزئینات گره خورده وبه منظوری خاص در معماری سنتی ایران به کار رفته است، جایگاه بالایی از جنبه های مادی و معنوی همچون ، زیبایی بصری وحفظ حریم و محرمیت فضای بیرونی پیدا کرده است ؛ لذا فضا را روحانی ومعنوی می کند طوری که با فرد حاضر ارتباط معنایی برقرارمی کند، گویی فضا با انسان سخن می گوید .
پنجره دو سه جداره سنتی
در خانه های سنتی در ایران، پنجره ها به شدت تحت تأثیر نوع فضاهای خانه و نحوة ارتباط بصری و اجتماعی و احساسی و گاهی فنی با خارج بنا، قرار دارند و به این لحاظ در تمام شئون زندگی از مادی تا معنوی نقش دارند .بنابراین پنجره با دارا بودن خصایصی پیچیده و کارکردهای متنوع یکی از عناصر مهم معماری محسوب می شود .واژه پنجره، بیشتر به ساختاری مشبک و ثابت گفته میشده که در صورت نیاز به عنوان حفاظ، بر گشودگی ها و روزنها در بنا نصب می کردند؛ که هم حفاظ بوده و حجاب و هم نور و هوا را از میان خود عبور می داده و هم امکان دید به بیرون را فراهم می نموده وساختار آن مانعِ دیده شدن می شده و معمولاً نیازی به باز شدن نداشته است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی پنجره دو سه جداره سنتی  نیز راه خود را به بازار و شهرهای بزرگ باز کرده تا افراد بتوانند براحتی از اینگونه پنجره ها در ساختمان خود استفاده کنند.


پنجره ارسی

ویژگی پنجره دو سه جداره سنتی :
۱- اختصاص حداقل جا در موقع باز و بسته شدن
۲- ایجاد ارتباط بصری به شکل های مختلف با محیط سرسبز حیاط
۳- هدایت نور مناسب به داخل اتاق
۴- جداره ای مناسب بین دو یا چند اتاق
ارسی نامی است که به طور عام به پنجره های گره چینی که درون آن شیشه های رنگی به کار رفته است اطلاق می شود. گره چینی از جمله دیگر صنایع چوبی ایران است. هنرمندان ایرانی با بهره گیری از ذوق و سلیقه بسیار دربها و ارسیهای زیبایی را در بناها با استفاده از شیشه های الوان و حتی گاهی هم آیینه ساخته اند که حتی امروز نیز در خانه های باستانی باقیمانده در شهرهایی چون اصفهان و شیراز و قزوین. تاریخ و زمان مشخصی را تعیین کرد. هر چند با توجه به هنرهای باقیمانده از خاندان بویه و وفور استادانه و هنرمندانه از نقوش گره دار و تکنیک گره چینی و گره سازی در ابنیه آن دوران، اگر نتوان پیدایش این هنر را متعلق به آن دوره و آن خاندان دانست می توان تکثیر و رواج آن را به عهد آل بویه نسبت داد. https://upvc.pro/پنجره ارسی پنجره چوبی است که لنگههای آن به جای اینکه به روی پاشنه گرد حرکت کنند، در داخل یک چهارچوب به سمت بالا حرکت میکنند. ارسیها عموماً به گونهای ساخته میشدند که تمام سطح بیرونی یک اتاق را در بر میگرفتند و درگاه آنها رو به صحن قرار داشت. بدنه ی ارسی با چوب به شیوه منبت کاری و مشبک و نقش های متنوع هندسی و گیاهی ساخته می شد. سپس درون شبکه های چوبی شیشه های رنگی کار گذاشته می شد.
ارسی ها معمولا مستطیل شکل هستند و بخش فوقانی آنها را تا زیر سقف به شکل مستطیلی یا هلالی یا ضربی که با شیشه های رنگی زینت داده می شد تکمیل می کرده اند .این گونه در و پنجره برای تنظیم وملایم کردن نور در خانه های آفتاب گیر مناطق گرمسیری کاربرد وسیعی داشته و بسیار مناسب بوده است . ولیکن ساخت آن در سایر مناطق نیز کم و بیش رواج داشته است . هر ارسی از دو سطح ثابت و متحرک تشکیل میشد، سطح ثابت کارکرد یک عنصر جدا کننده مانند دیوار را ایفا می کرد و سطح مشبک ارسیها چندین کارکرد داشت.
جزئیات عبور نور خورشید از شیشه های پنجره دو سه جداره سنتی :
انرژی خورشید را می توان به طیف ماورا بنفش، مرئی و مادون قرمز تقسیم نمود. مشخصات این طیف ها به شرح زیر است:
•    ماورا بنفش: (UV) طول موج ۳۸۰-۳۰۰ نانومتر باعث رنگ پریدگی اثاث منزل می شود.
•    مرئی: (VT) طول موج ۷۶۰-۳۸۰ نانومتر نورمرئی. https://upvc.pro/
•    مادون قرمز: (IR) طول موج ۲۵۰۰-۷۶۰ نانومتر که به صورت گرما احساس می کنیم.
 

X